1--------------698 2--------------624 3--------------984

Odliczanie podatku VAT od opłaty parkingowej w kraju i za granicą

Opublikowano:

Opłata parkingowa to częsta opłata ponoszona przez przedsiębiorców, ale i przez konsumentów korzystających z samochodów w ramach prowadzonej działalności. W przypadku przedsiębiorców dochodzi do sytuacji, w której otrzymują oni różne dokumenty potwierdzające skorzystanie z usługi parkingowej. Dzieje się tak w przypadku nabycia usługi w kraju czy poza granicami RP. W takim wypadku przedsiębiorcy mają wiele wątpliwości na temat możliwości odliczenia podatku VAT od otrzymanych dokumentów za parking. W czym tkwi problem? Jak go rozwiązać?

 

 

Spis treści:

  1. Miejsce położenia parkingu ma decydujące znaczenie dla rozliczenia podatku VAT
  2. Opłaty za parking położony w Polsce
  3. Opłaty za parking położony w państwie UE innym niż Polska

 

 

Miejsce położenia parkingu ma decydujące znaczenie dla rozliczenia podatku VAT

To w jakim kraju UE będzie opodatkowana VAT (miejsce świadczenia) usługa parkingowa zależy od kraju UE położenia parkingu. W tym miejscu trzeba odnieść się jeszcze to jednego aktu prawnego. Rozporządzenie wykonawcze Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15.03.2011 r. ustanawiające środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L z 2011 r. nr 77/1).

Usługi związane z nieruchomościami, o których mowa w art. 45 dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, obejmują jedynie te usługi, które mają wystarczająco bezpośredni związek z daną nieruchomością. Mogą być to także usługi agentów nieruchomości, rzeczoznawców, usługi związane z przygotowywaniem i koordynacją prac budowlanych, takie jak usługi architektów i biur nadzoru budowlanego.

Usługi uważa się za mające wystarczająco bezpośredni związek z nieruchomością w następujących przypadkach:

  1. gdy wywodzą się z nieruchomości, a dana nieruchomość stanowi element składowy usługi i jest elementem centralnym oraz niezbędnym z punktu widzenia świadczonych usług,
  2. gdy są świadczone w odniesieniu do nieruchomości lub dla niej przeznaczone i mają na celu zmianę prawnego lub fizycznego stanu danej nieruchomości.

W art. 31a ust. 1 oraz 2 lit. h ww. rozporządzenia ustawodawca mówi o tym, że usługi związane z nieruchomościami to także wynajem lub wydzierżawianie nieruchomości (nie dotyczy usług reklamowych z wykorzystaniem nieruchomości), łącznie z przechowywaniem towarów w wyznaczonej do tego określonej części nieruchomości przeznaczonej do wyłącznego użytku przez usługobiorcę. Zatem wynajem nieruchomości jakim jest parking albo część tej nieruchomości (miejsce lub miejsca parkingowe) stanowią usługi powiązane z nieruchomością.

Dlaczego to ma tak ważne znaczenie?

Dlatego, że wpływa bezpośrednio na rozliczenie podatku VAT. Pamiętając o art. 28e ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2024 r. poz. 361 zwanej dalej ustawą o VAT) miejscem (krajem UE) świadczenia – opodatkowania VAT usług związanych z nieruchomościami jest miejsce położenia nieruchomości.

 

 

UWAGA!

Miejscem opodatkowania podatkiem VAT usług wynajmu miejsca parkingowego będzie więc miejsce (kraj UE) położenia nieruchomości.

 

 

To oznacza, że to sprzedawca usług wynajmu parkingu będzie zobligowany do opodatkowania podatkiem VAT tych usług oraz odprowadzenia należnego podatku VAT. Nabywca w tej sytuacji nie będzie zobligowany do rozliczenia podatku VAT. Ma to ogromne znaczenie bowiem w przypadku najmu miejsca parkingowego, który położony jest w:

  1. Polsce – nabywca będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT (pod pewnymi warunkami podanymi w dalszej części publikacji),
  2. w innym kraju UE niż Polska - nabywca nie będzie miał prawa do odliczenia podatku VAT (poza pewnym wyjątkiem, który zostanie przedstawiony w dalszej części publikacji)

- z dokumentu za nabycie usługi parkingowej.

 

Opłaty za parking położony w Polsce

Jeżeli polski przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT kupuje w Polsce usługę parkingową (parking położony na terytorium RP) to jako dokument potwierdzający nabycie usługi może otrzymać:

  1. standardowy paragon,
  2. bilet, inny dokument wydany przez automat,
  3. paragon stanowiący fakturę uproszczoną,
  4. fakturę,
  5. ewentualnie inny dokument.

Warto w tym miejscu wspomnieć o opłatach za autostradę. Paragony za przejazd autostradą są wyjątkowo wymienione w rozporządzeniu Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29.10.2021 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz. U. z 2021 r. poz. 1979) jako dokument, który należy traktować tak jak fakturę dla celów odliczenia podatku VAT (jeżeli zawiera elementy wymienione w tym rozporządzeniu). Niestety opłaty parkingowe nie zostały tam wyszczególnione. Co to jednak oznacza?

Dokument potwierdzający poniesienie opłaty parkingowej należy traktować według standardowych zasad. Zatem odliczenie podatku VAT od dokumentu za najem miejsca parkingowego będzie odbywał się na podstawowych zasadach. O tym poniżej.

 

 

Odliczenie podatku VAT przez czynnego podatnika VAT z dokumentu za opłatę parkingową pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 ton
Rodzaj otrzymanego dokumentu za najem miejsca parkingowego Odliczenie VAT Pojazd samochodowy użytkowany tylko w działalności zgłoszony do urzędu skarbowego Pojazd samochodowy użytkowany prywatnie i w działalności oraz pojazd prywatny przedsiębiorcy
Standardowy paragon Nie podlega odliczeniu z uwagi na typ dokumentu
Bilet, inny dokument wydany przez automat Nie podlega odliczeniu z uwagi na typ dokumentu
Paragon stanowiący fakturę uproszczoną Podlega odliczeniu 100% odliczenia z faktury uproszczonej lub faktury 50% odliczenia z faktury uproszczonej lub faktury
Fakturę Podlega odliczeniu

 

 

Ani bilet parkingowy wydany z automatu ani też paragon nie jest fakturą (fakturą uproszczoną) bowiem nie zawiera wszystkich elementów:

  1. faktury standardowej wymienionych w art. 106e ust. 1 ustawy o VAT,
  2. faktury uproszczonej (paragon z NIP) wymienionych w art. 106e ust. 1 i ust. 5 ustawy o VAT.

Natomiast w myśl art. 86 ust. 2 ustawy o VAT prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przysługuje:

  1. w odniesieniu do nabytych towarów lub usług przeznaczonych na sprzedaż opodatkowaną VAT (w ramach prowadzonej działalności), oraz
  2. z otrzymanych przez nabywcę faktur (w tym faktur uproszczonych) lub dokumentów celnych.

 

 

UWAGA!

Faktura lub faktura uproszczona lub dokument celny są dokumentami uprawniającymi podatnika - nabywcę, który otrzymał te dokumenty (z tytułu nabytych towarów lub usług) do odliczenia podatku VAT naliczonego występującego na tych dokumentach.

 

 

Wysokość tego odliczenia zależy oczywiście od tego czy pojazd samochodowy użytkowany jest:

  • wyłącznie w działalności, czyli jest zgłoszony do urzędu skarbowego za pomocą formularza VAT-26 i dla niego obowiązkowo prowadzona jest ewidencja kilometrów VAT – odliczenie 100% VAT,
  • prywatnie i w działalności (środek trwały, leasing, najem, dzierżawa, użyczenie) albo pojazd jest prywatną własnością przedsiębiorcy i nie jest wprowadzony do środków trwałych w działalności gospodarczej – odliczenie 50% VAT.

 

Opłaty za parking położony w państwie UE innym niż Polska

Nabycie usług najmu miejsca parkingowego opodatkowane jest w państwie UE położenia parkingu. W przypadku gdy polski czynny podatnik VAT nabywa usługę parkingową np. w Niemczech to usługa ta jest opodatkowana podatkiem VAT (krajowym niemieckim według niemieckiej stawki VAT) w Niemczech.

Polski podatnik nie może dokonać odliczenia podatku VAT tak jak z faktury za usługi parkingowe nabyte w Polsce. Pomimo tego ma prawo ubiegać się o zwrot zapłaconego podatku VAT (podatku od wartości dodanej) np. w Niemczech zawartego na dokumencie zakupu usługi parkingowej. Zwrot podatku VAT zapłaconego w kraju UE innym niż Polska odbywa się na podstawie wniosku VAT-REF składanego w ramach procedury zwrotu podatku od wartości dodanej – VAT-REF.

 

 

 

 

 

Autor:

Krzysztof Ulicki

Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!