Wydatki na parking występują często w różnych rodzajach działalności gospodarczej, bowiem niemal w każdej działalności jest użytkowany na podstawie różnego tytułu prawnego pojazd samochodowy. Czy zawsze wydatek dotyczący parkowania będzie stanowił koszt uzyskania przychodu? Nawet jeżeli zostanie on poniesiony na cele działalności gospodarczej to największe znaczenie będzie mieć jaki dokument otrzymał podatnik. Nie każdy dokument będzie uprawniał podatnika do zaksięgowania wydatku na parking w kosztach uzyskania przychodów.
Spis treści:
- Opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych
- Opłata za parkowanie pojazdu firmowego a koszt uzyskania przychodu
- Czy bilet za parking wystarczy?
- Odliczenie podatku VAT z biletu za parking?
|
Opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych
Przedsiębiorcy udający się w podróże służbowe czy inne wyjazdy służbowe spotykają się z koniecznością poniesienia różnego rodzaju opłat. Jedna z tych opłat dotyczy parkowania pojazdu samochodowego. Tego typu opłata będzie wydatkiem firmowym, ale pod pewnymi warunkami. Od dokumentu potwierdzającego poniesienie opłaty za parkowanie czynni podatnicy VAT odliczą podatek VAT niemniej nie zawsze.
Od czego to zależy? Co z opłatami za parkowanie poniesionymi poza granicami RP?
Opłata za parkowanie pojazdu firmowego a koszt uzyskania przychodu
Przedsiębiorcy wykupujący usługę zaparkowania pojazdu firmowego w konkretnym miejscu otrzymują z reguły bilet potwierdzający dokonany zakup a niekiedy nawet i fakturę.
Pamiętając o art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226) kosztem uzyskania przychodów są wydatki:
- poniesione przez przedsiębiorcę na cele firmowe,
- służące osiąganiu, utrzymaniu lub zabezpieczeniu przychodów,
- nie występujące w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów,
- nie zwrócone w jakiejkolwiek formie (dotacje, subwencje, zwroty, inne),
- właściwie udokumentowane.
Warto zaznaczyć, iż opłaty parkingowe nie znajdują się w katalogu wydatków ustawowo wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów. Zatem będą one wydatkami firmowymi, jeżeli przedsiębiorca przeznaczy ja na cele prowadzonej działalności gospodarczej.
Bez znaczenia w tym wypadku jest tutaj status użytkowania pojazdu firmowego w działalności (prywatny samochód przedsiębiorcy, środek trwały, pojazd użytkowany na podstawie umowy leasingu, najmu, dzierżawy, użyczenia, innej). Status użytkowanego w firmie pojazdu nabiera znaczenia ale w stosunku do wysokości kosztów możliwych do ujęcia w działalności. Zależności te przedstawiono w poniższej tabeli.
Opłata za parkowanie pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 ton w kosztach uzyskania przychodów |
Sposób użytkowania pojazdu w działalności |
Status podatnika w VAT |
Wysokość kosztów z dokumentu za parkowanie |
Pojazd samochodowy, będący prywatną własnością przedsiębiorcy użytkowany w działalności |
Czynny podatnik VAT |
20% z kwoty (netto + 50% VAT) |
Podatnik zwolniony z VAT |
20% z kwoty brutto |
Pojazd samochodowy używany do celów firmowych i prywatnych
(środek trwały, leasing, najem, dzierżawa, użyczenie, inne) |
Czynny podatnik VAT |
75% z kwoty (netto + 50% VAT) |
Podatnik zwolniony z VAT |
75% z kwoty brutto |
Pojazd samochodowy używany wyłącznie do celów firmowych
(środek trwały, leasing, najem, dzierżawa, użyczenie, inne) |
Czynny podatnik VAT
(zgłoszony do urzędu skarbowego – VAT-26) |
100% kwoty netto |
Podatnik zwolniony z VAT |
100% kwoty brutto |
Należy podkreślić, iż gdy podatnik otrzyma bilet, fakturę za parkowanie, które są wyrażone w walucie obcej, wówczas ma on obowiązek dokonać przeliczenia na polskie złote według średniego kursu NBP waluty obcej z dnia poprzedniego w stosunku do dnia poniesienia kosztu (zazwyczaj data wystawienia).
Czy bilet za parking wystarczy?
Przedsiębiorcy, którzy otrzymają fakturę lub fakturę uproszczoną za usługi parkingowe pojazdu firmowego dobrze wiedzą czy mogą ująć dany wydatek w kosztach uzyskania przychodów (zgodnie z zasadami obowiązującymi dla rozliczenia w księgach dokumentu będącego fakturą). Problem pojawia się, gdy przedsiębiorca otrzyma bilet z parking.
Czy jest to wystarczający dokument umożliwiający zaksięgowanie w kosztach i odliczenie podatku VAT? W tym miejscu należałoby się odnieść do § 12 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2544).
UWAGA!
Wymieniony wyżej przepis mówi, iż dowodem księgowym jest także inny dowód opłaty, w tym dokonywanej na podstawie książeczek opłat oraz dokument oznaczony numerem (lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie) zawierający poniższe dane:
- wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,
- datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym, że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty,
- przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,
- podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych
|
Jeżeli bilet parkingowy zawiera powyższe elementy, wówczas może zostać ujęty w kosztach uzyskania przychodów. Co natomiast gdy nie zawiera ww. elementów?
W takiej sytuacji można jeszcze posiłkować się innym rozwiązaniem. Zgodnie z § 13 pkt 1 i 2 ww. rozporządzenia wydatki związane z parkowaniem samochodu poparte dokumentami niezawierającymi ww. danych mogą być ujęte w kosztach uzyskania przychodów w formie dowodu wewnętrznego, jeżeli tymi dokumentami są:
- bilety z parkometru,
- kupony,
- bilety jednorazowe
- załączone do sporządzonego dowodu.
Tak więc udokumentowanie kosztów parkowania (potwierdzonych otrzymanym biletem) w PKPiR może nastąpić na podstawie utworzonego dowodu wewnętrznego:
- zaopatrzonego w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków,
- określającego nazwę towaru oraz ilość, cenę jednostkową i wartość,
- w innych przypadkach - przedmiot operacji gospodarczych i wysokość kosztu (wydatku),
- jeżeli otrzymany bilet za parkowanie nie zawiera ww. danych, czyli elementów określonych w § 11 ust. 3 pkt 3 ww. rozporządzenia.
Odliczenie podatku VAT z biletu za parking?
Czynny podatnik VAT będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT od opłaty za parking pojazdu firmowego, jeżeli ten wydatek przeznaczony jest na cele działalności gospodarczej to po pierwsze. Podatnicy zwolnieni z VAT nie mają możliwości odliczenia podatku VAT.
W przypadku, gdy czynny podatnik VAT otrzyma bilet parkingowy czy paragon za usługi parkingowe pojazdu firmowego wówczas nie może od tego dokumentu odliczyć podatek VAT. Nie może odliczyć podatku VAT także od paragonu za parking. Musi postarać się o otrzymanie faktury. Niemniej, jeżeli podatnik otrzyma fakturę uproszczoną za usługi parkingowe to na tej podstawie będzie mógł odliczyć podatek VAT.
Odliczenie podatku VAT z faktury lub faktury uproszczonej za usługi parkingowe pojazdu firmowego będą wyglądać następująco:
- pojazd używany tylko do celów firmowych, zgłoszony do urzędu skarbowego i zaprowadzona jest ewidencja przebiegu kilometrów VAT - wówczas odliczy 100% podatku VAT z faktury za parking,
- pojazd używany w firmie i prywatnie (bez zgłoszenia do urzędu skarbowego) wówczas odliczy 50% podatku VAT z faktury za parking,
- prywatny pojazd przedsiębiorcy używany w firmie (bez wprowadzenia do firmy w jakikolwiek sposób) wówczas odliczy 50% podatku VAT z faktury za parking.
Powyższe dotyczy wyłącznie odliczania podatku VAT z faktury dotyczącej opłaty za parking położony w Polsce.
Zgodnie z art. 28e ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2024 r. poz. 361 zwanej dalej ustawą o VAT) miejscem świadczenia – państwem opodatkowania VAT usług związanych z nieruchomościami jest miejsce położenia nieruchomości (parkingu). Jeżeli przedsiębiorca wykupi parkowanie na parkingu położonym za granicą, wówczas rozliczenie podatku VAT odbywa się w kraju UE położenia parkingu a więc przez sprzedawcę.
I tutaj znowu wszystko zależy jaki dokument czynny podatnik VAT otrzymał:
- paragon, bilet – bez możliwości ubiegania się o zwrot VAT w procedurze VAT-REF ale czy zawsze – otóż nie do końca, ten temat będzie szerzej potraktowany w odrębnej publikacji,
- fakturę, fakturę uproszczoną – możliwość ubiegania się o zwrot VAT w procedurze VAT-REF.
Końcowo należy podkreślić, iż rozliczenie opłaty za parking różni się od rozliczenia np. opłaty za autostradę. Dokument opłaty za autostradę jest wymieniony wprost w rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur jako dokument, który podatnik identyfikuje jako fakturę a zatem ma prawo odliczyć podatek VAT od takiego paragonu. Oczywiście według wcześniej wymienionych zasad.
Jeśli chodzi o bilety parkingowe sprawa jest już znacznie bardziej skomplikowana. Więcej na temat rozliczania biletów parkingowych w VAT będzie zaprezentowane w odrębnej publikacji.
Autor:
Krzysztof Ulicki