1--------------533 2--------------459 3--------------825

Ryczałt kwartalny - dla kogo?

Opublikowano:

Podatnicy stosujący inną formą opodatkowania niż ryczałt, ale także ci, którzy stosują ryczałt jako formę opodatkowania przychodów z działalności mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy raz na kwartał. Nie wszyscy jednak będą uprawnieni do kwartalnego opłacania ryczałtu. Od czego to dokładnie zależy? Na te i wiele innych wątpliwości odpowiedziano w niniejszej publikacji.

 

 

Spis treści:

  1. Czym jest ryczałt ewidencjonowany
  2. Warunki stosowania ryczałtu
  3. Ryczałt opłacany kwartalnie
  4. Warunki stosowania kwartalnego ryczałtu
  5. Wybór kwartalnego ryczałtu

 

 

Czym jest ryczałt ewidencjonowany

Ryczałt to uproszczona forma opodatkowania niektórych przychodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne. Ryczałt nie uwzględnia w ogóle przy obliczaniu podatku poniesionych kosztów firmowych.

Opodatkowaniu ryczałtem podlegają uzyskane przychody pomniejszone o:

  1. zapłacone składki ZUS społeczne przedsiębiorcy,
  2. zapłaconą składkę ZUS zdrowotną przedsiębiorcy w wysokości 50%.

Po odjęciu ww. zapłaconych składek od osiągniętych przychodów podatnik mnoży tak obliczony przychodów przez odpowiednią stawkę ryczałtu w stosunku do rodzaju prowadzonej sprzedaży.

Stawki w ryczałcie to:

  • 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12%, 14%, 15%, 17%.

Regulacje normujące ryczałt określa ustawa z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 776) zwanej dalej ustawą o ryczałcie.

Ryczałtem można opodatkować także przychody z najmu prywatnego.

 

Warunki stosowania ryczałtu

Podatnicy, którzy chcą korzystać z opodatkowania przychodów ryczałtem ewidencjonowanym muszą spełniać podstawowe warunki.

 

 

Limity przychodów z ubiegłego roku warunkujące korzystanie w kolejnym roku z ryczałtu
Rodzaj działalności Limit przychodów
Podatnik uzyskał w poprzednim roku przychody z działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro (9 218 200 zł)
Podatnicy (wspólnicy spółki) uzyskali w poprzednim roku przychody z działalności prowadzonej w formie spółki suma przychodów spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro (9 218 200 zł)
Podatnicy rozpoczynający działalność w roku podatkowym, którzy w poprzednim roku podatkowym nie prowadzili działalności uzyskali przychody Bez limitu

 

 

W nawiązaniu do art. 8 ustawy o ryczałcie wybór ryczałtu ewidencjonowanego jako formy opodatkowania nie może być wybrany przez podatników wykonujących rodzaje sprzedaży wymienione w poniższej tabeli.

 

 

Sytuacje, w których nie można wybrać opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym
Lp. Opis okoliczności
1. Podatnik opłaca podatek w formie karty podatkowej
2. Podatnik korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego
3.

Podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, stosujący ryczałt jako formę opodatkowania swojej działalności, osiągnął w tej działalności przychody ze sprzedaży towarów lub usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

  • wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
  • wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy.

W takim wypadku podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach
4. Podatnik osiąga w całości lub w części przychody z tytułu prowadzenia aptek, działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych, działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych
5.

Podatnik podejmuje wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

  • samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
  • w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
  • samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach
6. Podatnik wytwarza wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym (nie dotyczy wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii)

 

 

Podatnik, który do tej pory w poprzednim roku nie uzyskał przychodów i po raz pierwszy w roku podatkowym osiągnie je w całości lub w części z tytułu:

  • prowadzenia aptek,
  • działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
  • działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych

- traci prawo do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania ww. rodzajów przychodów i co bardzo ważne od tego też dnia musi opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

 

Ryczałt opłacany kwartalnie

Ryczałt kwartalny to nic innego jak opłacanie go co kwartał a nie co miesiąc. Ryczałt kwartalny to opłacanie tego podatku do 20-tego miesiąca następnego po każdym kwartale kalendarzowym.

 

 

Terminy płatności ryczałtu opłacanego kwartalnie
Za jaki okres Termin płatności
I kwartał 20 kwietnia
II kwartał 20 lipca
III kwartał 20 października
IV kwartał 20 stycznia roku następnego
Jeżeli termin płatności 20-sty przypada na sobotę, niedzielę czy dzień wolny, to termin płatności kwartalnego ryczałtu przesuwa się na pierwszy dzień roboczy.

 

 

Warunki stosowania kwartalnego ryczałtu

Nie każdy przedsiębiorca może wybrać kwartalny sposób opłacania ryczałtu ewidencjonowanego. Mówi o tym chociażby przepis art. 21b ustawy o ryczałcie.

Jakie są więc warunki wyboru kwartalnego opłacania ryczałtu.

 

 

Warunki kwartalnego opłacania ryczałtu
Lp. Rodzaj podatnika
1. Podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą (w poprzednim roku podatkowym nie prowadzili działalności)
2. Podatnicy, którzy w poprzednim roku prowadzili działalność samodzielnie lub w formie spółki cywilnej lub jawnej osób fizycznych a otrzymane przychody tej z działalności za rok poprzedni (w formie spółki dotyczy przychodów całej spółki) nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 200 000 euro
W roku 2024 podatnicy, którzy w poprzednim roku prowadzili działalność mogą wybrać kwartalne opłacanie ryczałtu, jeżeli ich przychody za ubiegły rok nie przekroczyły kwoty 921 820 zł.
W ww. limicie przychodów podatnik nie uwzględnia kwot zmniejszenia lub zwiększenia przychodów lub kosztów w aspekcie zastosowania ulgi na złe długi.

 

 

Wobec podatników rozpoczynających działalność należy podkreślić, iż nie stanowi rozpoczęcia działalności w roku podatkowym:

    1) całkowita lub częściowa zmiana branży lub przedmiotu działalności,

    2) zmiana umowy spółki lub zmiana wspólnika,

    3) powstanie przedsiębiorstwa w spadku.

Warto też odnotować, iż gdy podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadził działalność samodzielnie oraz jako wspólnik spółki cywilnej albo jawnej osób fizycznych to opłaca w roku podatkowym zryczałtowany podatek dochodowy:

  • odrębnie z działalności wykonywanej samodzielnie i odrębnie z działalności wykonywanej w formie spółki, gdy nie przekroczyli limitu przychodów za poprzedni rok w kwocie 2 000 000 euro odrębnie z działalności i odrębnie ze spółki, albo
  • tylko z działalności wykonywanej samodzielnie, gdy podatnik nie przekroczył limitu przychodów za poprzedni rok 2 000 000 euro albo tylko z działalności wykonywanej w formie spółki, gdy spółka nie przekroczyła limitu przychodów za poprzedni rok w kwocie 2 000 000 euro.

 

Wybór kwartalnego ryczałtu

Przedsiębiorcy, którzy wybrali formę opodatkowania ryczałtem a dodatkowo opłacanie go raz na kwartał nie muszą kwartalnego opłacania zgłaszać do organu podatkowego.Po prostu po zakończeniu pierwszego kwartału roku, w którym wybrali kwartalny ryczałt dokonują jego płatności zgodnie z ww. terminami.

Natomiast po zakończeniu roku w zeznaniu rocznym PIT-28(26) za rok kalendarzowy opłacania kwartalnego ryczałtu podatnik zaznacza przy końcu zeznania - punkt W. INFORMACJE DODATKOWE - kwadrat 264 a podatnik wybrał kwartalny sposób opłacania ryczałtu na podstawie  art. 21 ust. 1a ustawy.

 

 

 

 

 

Autor:

Krysztof Ulicki

Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!