Podatnicy zarejestrowani na terenie kraju, których przychody ze sprzedaży nie przekroczyły w poprzednim roku kwoty 200 000 zł są zwolnieni z obowiązku zapłaty podatku VAT. Nie muszą zatem rejestrować się na potrzeby rozliczenia i zapłaty podatku od sprzedaży. Do kwoty tej nie wlicza się kwoty podatku. Jest to tzw. zwolnienie podmiotowe. Szczegółowe zasady obowiązywania tego zwolnienia zawarte są w art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług.
Jednocześnie ze zwolnienia tego nie mogą korzystać podatnicy, których siedziba działalności znajduje się poza krajem, ale na terenie UE. W Polsce bez względu na wysokość sprzedaży będą oni musieli rozliczyć VAT od pierwszej sprzedaży dokonanej na terytorium kraju. Ta zasada wprowadzała pewne utrudnienie administracyjne dla przedsiębiorcy i jak kosztowe związane z wypełnieniem dodatkowych obowiązków związane z rozliczeniem podatkowym.
Spis treści:
- Data wejścia w życie nowych przepisów
- Jakie warunki trzeba spełnić, aby korzystać ze zmienionych przepisów w zakresie rozliczenia VAT?
- Kroki administracyjne jakie należy podjąć
- Nadanie numeru EX
|
Data wejścia w życie nowych przepisów
Od stycznie 2025 roku zaczną obowiązywać przepisy, które umożliwią korzystanie ze zwolnienia dla przedsiębiorcy w ramach prowadzenia działalności na terenie Unii Europejskiej.
UWAGA!
Ze zwolnienia w VAT w Polsce korzystać będą małe przedsiębiorstwa mające siedzibę działalności gospodarczej w innym państwie członkowskim UE.
Polskie małe przedsiębiorstwa będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. |
Jakie warunki trzeba spełnić, aby korzystać ze zmienionych przepisów w zakresie rozliczenia VAT?
Przedsiębiorca zamierzający skorzystać z nowych rozwiązań musi spełnić warunki związane z wysokością sprzedaży oraz procedurą zgłoszenia odpowiedniej informacji do Urzędu Skarbowego.
W zakresie limitu przychodów ze sprzedaży należy spełnić łącznie poniższe warunki:
1) całkowita roczna wartość dostaw towarów i świadczenia usług dokonanych przez podatnika w roku podatkowym, nie może przekroczyć w poprzednim ani bieżącym roku podatkowym kwoty 100 000 euro;
2) wartość sprzedaży u tego podatnika, z wyłączeniem podatku, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000zł a w bieżącym proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności w/w kwoty ;
3) podatnik nie dokonuje na terytorium kraju dostaw towarów ani świadczenia usług, o których mowa w art. 113 ust. 13.
Kroki administracyjne jakie należy podjąć
Ponadto przedsiębiorca musi podjąć kroki administracyjne polegające na:
1) powiadomieniu państwa członkowskiego, na terytorium którego posiada siedzibę działalności gospodarczej, o zamiarze skorzystania ze zwolnienia na terytorium kraju oraz
2) uzyskaniu w państwie członkowskim, na terytorium którego posiada siedzibę działalności gospodarczej, indywidualnego numeru identyfikacyjnego zawierającego kod EX, zwanego dalej "numerem identyfikacyjnym EX", na potrzeby korzystania ze zwolnienia na terytorium kraju.
Innymi słowy podatnik, który posiada siedzibę działalności na terenie Polski powinien złożyć do Drugiego US Warszawa-Śródmieście uprzednie powiadomienie, które zawierać powinno:
• dane podatnika,
• informację o państwie członkowskim, w których podatnik zamierza korzystać ze zwolnienia,
• dane dotyczące rocznego obrotu w UE w poprzednim i bieżącym roku podatkowym.
Uwaga!
Podatnik powinien złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R, jeśli dotychczas nie dokonał rejestracji.
Jeśli podatnik korzystał ze zwolnienia na podstawie art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług nie miał obowiązku składania VAT -R. |
Nadanie numeru EX
Na podstawie złożonego powiadomienia naczelnik US weryfikuje dane przedsiębiorcy między innymi pod kontem prawa do skorzystania ze zwolnienia w innym kraju członkowskim. Jeśli uprawnienia podatnika zostaną potwierdzone przez kraj, w którym podatnik zamierza korzystać ze zwolnienia zostaje nadany podatnikowi numer EX.
Numer ten składa się z polskiego NIP poprzedzonego przedrostkiem PL, czyli kodem kraju oraz dodaniem oznaczenia EX na końcu, np. PL 0123456789 EX.
Kolejnym ważnym obowiązkiem podatnika, który stosuje zwolnienie podmiotowe z podatku VAT jest obowiązek składania kwartalnych informacji o wysokości obrotów osiągniętych w każdym z państw członkowskich UE za dany kwartał, w tym o wartości sprzedaży na terytorium kraju. Informacja taka powinna być składana w terminie miesiąca od końca kwartału (gdy ostatnim dniem terminu jest sobota lub dzień ustawowo wolny od pracy to jest to termin obowiązujący). Gdyby zaszła konieczność złożenia korekty należy złożyć ją niezwłocznie po zaistnieniu zdarzenia powodującego taki obowiązek.
Jak wcześniej wspomniano podatnik, aby skorzystać z procedury zwolnienia z VAT w innych krajach (procedura SME) musi weryfikować wysokość osiągniętych obrotów w kraju jak i w poszczególnych krajach UE, w których zgłosił się do tej procedury. Przekroczenie któregokolwiek limitu powoduje utratę prawa do zwolnienia z VAT.
Przykład
Podatnik złożył do urzędu skarbowego powiadomienie o zamiarze korzystania z procedury zwolnienia z podatku na terenie UE. Jego łączny obrót w Unii wynosi 80 000 euro. W powiadomieniu do US poinformował, iż zamierza między innymi korzystać ze zwolnienia na terenie Niemiec. Będzie mógł korzystać w tym kraju ze zwolnienia, jeśli jego obrót nie przekroczy łącznie kwoty 100 000 euro i obowiązującego limity w Niemczech. W przypadku, gdy roczny obrót na terytorium UE podatnika przekroczy kwotę 100 000 euro, podatnik w terminie 15 dni roboczych, licząc od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie tej kwoty, składa informację kwartalną za okres od początku kwartału do dnia, w którym ta kwota została przekroczona.
Autor:
Beata Tęgowska