W sytuacji, gdy otworzyliśmy już rok obrotowy w standardowej konfiguracji programu a chcemy skorzystać z dodanej w programie możliwości rozliczania podatku od dochodów spółek – CIT estoński – musimy dokonać zmiany ustawień konfiguracyjnych.
Włączenie CIT estońskiego w roku obrotowym
W pierwszej kolejności w Konfiguracji > Lata obrotowe i bilans otwarcia > edycja danego roku obrotowego zaznaczamy wybór/rodzaj jednostki jako CIT estoński.
Oznaczenie to spowoduje generowanie właściwego zestawienia podatkowego.
Utworzenie kont księgowych uwzględnianych w CIT estońskim
W kolejnych krokach należy dodać nowe konto księgowe dla celów ewidencji wydatków związanych z ukrytymi zyskami i wydatkami niezwiązanych z działalnością. Aby konto spełniało swoją funkcję trzeba je oznaczyć jak poniżej. Zależnie od potrzeb użytkownika kont takich może być więcej niż jedno. W edycji planu kont należy takie konto oznaczyć opcją "kwoty uwzględniane w ryczałcie - CIT estoński".
Usunięcie podziału na konta stanowiące i niestanowiące KUP
Zmiany wymagać będą także pozostałe konta księgowe. Ponieważ dla rozliczeń CIT estońskiego nie ma kategorii podatkowych i niepodatkowych, zmienić należy konta wynikowe, które mają podział na konta stanowiące i niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Pozostawiamy tylko jedną dowolną kategorię, gdyż jak wspomniano powyżej, w CIT estońskim nie ma to znaczenia.
Zmiana szablonów księgowania
W ślad za zmianami w planie kont poprawić także trzeba szablony księgowe, które posiadały schemat księgowy uwzględniający zmienione konta.
Dla przykładu można posłużyć się planem kont i szablonami w nowo utworzonym roku obrotowym na koncie testowym, gdzie otworzymy rok obrotowy właśnie na potrzeby CIT estońskiego.
Ustawienia pojazdów
Dla poprawnego działania schematów związanych z rozliczeniem kosztów użytkowania pojazdów, niezbędne jest wybranie odpowiedniej kategorii pojazdu. W zakładce Księgowość > Księgi Handlowe > Pojazdy w edycji danych samochodu wybieramy typ pojazdu z kategorii przygotowanych dla CIT estońskiego.
Szablony księgowe
Zwrócić także należy uwagę na wprowadzanie danych związanych z amortyzacją. W tym wypadku także użytkownik powinien mieć na uwadze brak rozróżnienia kosztów na bilansowe i podatkowe. W CIT estońska amortyzacja powinna być generowana tylko dla celów bilansowych.
Pomocne informacje dostępne są także pod poniższym linkiem:
https://www.systim.pl/q505-CIT-estoński---jak-prowadzić-ryczałt-od-dochodów-spółek-w-programie-Systim