Magazyn w firmie
Magazyn w firmie trudniącej się wytwarzaniem czy odsprzedażą towarów, jest jednym z najważniejszych działów. Odpowiedne zarządzanie nim pozwala na właściwe funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Ważne jest, by zawsze mieć możliwość określenia aktualnej ilości przechowywanych w nim materiałów, czy to produkcyjnych, czy już wykonanego towaru, czy produktów gotowych. Równie ważne jest, by znać ilości towarów jakie są w drodze do magazynu i jakie będą wkrótce do niego dostarczone.
Magazyn w firmie pełni tak ważną rolę, ze względu na to, że jest on miejscem czasowego przechowywania dóbr, które są podstawowym źródłem zarobków firmy. Do czasu zakupienia ich przez klientów, pozostają w magazynie.
Odpowiednie magazynowanie produktów, to proces, który wymaga przemyślanych, odpowiedzialnych decyzji. Pierwszą z nich, jeszcze na etapie powstania firmy, jest to, jaki rodzaj magazynu dla danej firmy będzie najlepszy. Zależy to przede wszystkim od fizycznych i chemicznych właściwości przechowywanego towaru. To niezwykle istotne, żeby magazyn był do nich odpowiednio dostosowany, bo dzięki tej pewności, składowane tam rzeczy nie ulegną zepsuciu, zniszczeniu, nie stracą na wartości.
Każdy magazyn powinien mieć odpowiednio dobraną wielkość. Powinny w nich także znajdować się rózne specjalne urządzenia, takie jak wózki widłowe czy wózki do kopmletacji, które sprawiają, że praca w takich miejscach jest prostsza, szybsza i sprawniejsza.
Ze względu na charakter pomieszczeń magazynowych, możemy je podzielić na zamknięte, otwarte i półotwarte. W magazynach zamkniętych, powinny znaleźć się ściany z każdej strony, oraz dach, żeby chronić towary przed niepogodą i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jest to niezwykle istotne dla delikatnych towarów, których uszkodzenie może oznaczać ogromną stratę dla firmy. W magazynach otwartych przechowywujemy z kolei te produkty, które dzięki swoim własciwościom są odporne na warunki pogody, i także w deszczu, mrozie, palącym słońcu nie ulegną uszkodzeniu.
W jaki sposób najlepiej jest zapanować nad wszystkimi procesami i działąniami jakie przechodzą przez magazyn w firmie? Większe przedsiebiorstwa zarządzają zwykle swoimi magazynami przy użyciu odpowiedniego, profesjonalnego oprogramowania dla firm i specjalnych informatycznych systemów zarządzania. Dzięki temu mogą bez problemu w każdym momencie dokładnie podać stany magazynowe w swoich raportach. Systemy takie stwarzają także możliwość wymieniania się informacjami z innymi działami firmy, których działalność jest uzależniona od przechowywanych towarów. Również przez systemy takie zarządza się sprzedanym towarem - rejestruje sprzedaż, generuje faktury potwierdzające odbiór lub wydanie towaru, przeprowadza się ewidencję kazdego z etapów przepływu towarów.
W rozwiazaniach informatycznych dla firm opierających swa działalność o magazyny i przechowywane tam towary, ważne jest, by oprogramowania te umożliwiały zarządzanie towarami na podstawie ich faktycznego stanu, a nie tego, który jest uwidoczniony na papierowych dokumentach. Rozwiazania te wspierają działania pracowników i znacznie przyspieszają ich pracę, choc do końca nie mogą ich zastapić (jest to pocieszająca wiadomość dla tych, którzy obawiają się zbytniej komputeryzacji w firmach jako zagrożenia redukcją etatów).
Powyższe informacje zostały przygotowane z zachowaniem najwyższej staranności, wg. stanu na rok 2011, jednak ze względu na często zmieniające się przepisy prawne nie możemy zagwarantować ich poprawności i aktualności. Zanim zastosujesz się do porad upewnij się co do ich poprawności na podstawie odpowiednich ustaw lub rozporządzeń, lub kontaktując się z biurem prawnym, księgowym, lub specjalistą w tych dziedzinach.
Zobacz również:
- 21 dobrych powodów aby wybrać Systim
- funkcjonalność i możliwości Systim
- załóż swój Systim w 60 sekund!
Zobacz również:
faktury VAT
rachunki
paragony
faktury w cenach brutto
faktura sprzedaży
zamówienia w firmie
program do magazynu
wydanie z magazynu (WZ)
przyjęcie do magazynu (PZ)
wydanie na produkcję (WP)
inwentaryzacja magazynu
przesunięcie międzymagazynowe (MM)
wprowadzenie towaru na magazyn
wydanie wewnętrzne (WW)
wydanie zewnętrzne (WZ)
faktura korygująca
rachunek w walucie
faktura w walucie
umowy o pracę na czas określony
umowy o dzieło
faktury zakupu
magazyn w firmie
zarządzanie kontaktami z klientami
produkcja w firmie
umowy zlecenie
samozatrudnienie - czy warto?
jak wystawić fakturę
faktura vat druk
faktury
faktury vat
drukarka fiskalna
programy do faktur
program do faktur