Właściciele firm jak i pracownicy często podróżują samolotami w celach służbowych. Zakup biletu lotniczego może być potwierdzony fakturą, zdarza się jednak, że firma posiada tylko bilet. Jeśli ma on związek z prowadzoną działalnością to możemy uznać go za koszt.
Księgowanie faktury odbywa się w sposób standardowy. Wybieramy z zakładki „Sprzedaż i Zakup” > „Zakup” i dalej kafelek „Inny wydatek”. Kolejno uzupełniamy niezbędne informacje. Zależnie od tego czy jesteśmy podatnikiem VAT czy nie uzupełniamy informacje w rejestrze. W przypadku, gdy wystawcą jest podmiot zagraniczny nie rozpoznajemy importu usług.
W przypadku KPiR koszty winny być zaksięgowane w kolumnie 13.
Po zaksięgowaniu dokumentu do KH, należy wejść w jego edycję i zmienić ewentualnie nr konta kosztowego na konto 408 - Podróże służbowe.
Gdy jesteśmy w posiadaniu tylko biletu lotniczego musimy zweryfikować jego dane, ponieważ może on stanowić podstawę księgowania tylko wtedy, gdy zawiera takie informacje jak:
- numer i datę wystawienia,
- imię i nazwisko lub nazwę podatnika,
- numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku,
- informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
- kwotę podatku,
- kwotę należności ogółem.
Do zaksięgowania biletu możemy także wykorzystać rodzaj zakupu „Inny wydatek”. Wpisujemy dane z biletu, uzupełniamy informacje związane z ewentualną stawką i kwotą VAT. Dokument księgujemy i tak jak w przypadku faktury weryfikujemy numer konta księgowego.