Jak zaksięgować fakture zakupu (odwrotne obciążenie)?
Jeżeli zostanie dodana faktura zakupu z poziomu zakładki "Zakup" (dopiero później chcemy przejść do jej zaksięgowania), to faktury zakupu dodajemy w ten sam sposób co każdy inny rodzaj dokumentu, np. wybierając fakturę "inny wydatek", ale następnie z pola "Rodzaj zakupu:" wybieramy odpowiedni rodzaj dotyczący odwrotnego obciążenia, np. "Nabycie towarów lub usług gdy podatnikiem jest nabywca (odwrotne obciążenie) - gdy sprzedający nie posiada siedziby w kraju nabywcy (art. 17 ust. 1 pkt 5)" itp.
Dodatkowo przy dodawaniu pozycji produktów widoczna jest informacja "Jeśli faktura zawiera odwrotne obciążenie to wybierz poniżej stawkę VAT, lecz kwotę VAT pozostaw 0,00."
KSIĘGOWANIE DOKUMENTU
Zaksięgować dokument zakupu dotyczący odwrotnego obciążenia można na trzy sposoby - automatycznie lub ręcznie. W związku z tym można:
- dodać księgowanie automatycznie, czyli dodać wpis księgowy na podstawie wystawionej faktury zakupowej. Wchodzimy w zakładkę Zakup, szukamy na liście dodanej faktury zakupowej, klikamy ikonę OPCJE i wybieramy z listy opcję "zaksięguj dokument". System przeniesie nas do okna dodawania księgowania, będzie ono automatycznie poprawnie uzupełnione na podstawie danych z faktury, klikamy zapisz.
- dodać księgowanie automatycznie, to działanie wykona za nas system, jeżeli mamy w ustawieniach (w zakładce Księgowość >> Konfiguracja) włączoną opcję automatycznego księgowania.
- lub można dodać wpis księgowy ręcznie. W tym wypadku wchodzimy w moduł Księgowość (zakładka KH lub KPiR), i klikamy przycisk "dodaj nowy wpis". W nowym wpisie księgowym należy w sekcji "Rejestr VAT" dodać jeden wiersz dotyczący zakupu. Tak więc wybieramy Rodzaj jako Zakup a Rejestr jako ten dotyczący naszej transakcji, np. "Import usług - VAT naliczany przez usługobiorcę (podatek naliczony i należny)" lub "Dostawa towarów.... - odwrotne obciążenie", itp. Następnie wybieramy z listy stawkę VAT (lub pozostawiamy domyślną 23%), wpisujemy kwotę netto - wartość VAT i brutto uzupełni się automatycznie. Zapisujemy księgowanie.
Po wykonaniu powyższych czynności, identyczny VAT znajdzie się po stronie sprzedaży, jak i zakupu. Oznacza to, że nie będzie to miało wpływu na faktycznie zapłacony podatek.
powrót do pytań